موسسه آموزشی کنکور - تولید کننده محصولات تصویری کنکور

تاثیر معدل در کنکور ۹۷ / نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۷

نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۷

در سال ۹۵ برای کنکور ۹۶ تأثیر معدل مثبت درنظر گرفته شد اما برای هر سال متناسب با همان سال میزان تاثیر معدل در کنکور توسط سازمان سنجش باید اعلام شود چرا که طبق قوانین، تأثیر قطعی معدل درکنکور سراسری باید در صورتی اعمال شود که امتحانات سه سال آخر دبیرستان بصورت نهایی برگزار شود. با اعتراض به این مسئله که چرا نمرات یک سال امتحان نهایی (سال سوم) باید در کنکور تأثیر قطعی داشته باشد این موضوع بررسی شده و تاثیر معدل در کنکور ۹۶ تأثیر مثبت شد. در ادامه اطلاعیه مهم در رابطه با نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسی ۹۷ در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. همچنین داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری می باشند برای آگاهی از انواع سهمیه در کنکور سراسری ۹۷ مقاله مورد نظر را مطالعه نمایند.

 

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری

با توجه به دغدغه بسیاری از داوطلبان در رابطه با نحوه اعمال تاثیر معدل در کنکور سراسری با اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ می رسانیم میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ همانند آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ به صورت زیر می‌باشد.

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می شود.
ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق‌تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.
تبصره: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد.
شایان ذکر است اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معنی است که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره‌کل نهایی آزمون هر زیرگروه شود در آن زیر گروه اعمال خواهد شد و اگر باعث کاهش نمره‌کل‌ نهایی آزمون هر زیرگروه شود (اثر منفی داشته باشد) در آن زیرگروه اعمال نمی‌شود و نمره کل آزمون آن زیرگروه به عنوان نمره کل نهایی زیرگروه فوق در نظر گرفته می‌شود. بنابراین میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۷ در هر صورت برای داوطلبان مثبت خواهد بود.

 

نحوه اعمال میزان تاثیر مثبت در کنکور سراسری

با توجه به میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷ بسیاری از داوطلبان دچار ابهاماتی می شوند که در صورت کسب معدل پایین و کسب درصد بالا در کنکور آیا معدل پایین تاثیر منفی در میرزان تراز و رتبه داوطلب خواهد گذاشت؟ باید این موضوع را برای داوطلبان بیان کنیم تاثیر معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ هیچ تاثیری نخواهد داشت.

همچنین داوطلبان دقت داشته باشند میزان تاثیر معدل کتبی در کنکور ۹۷ ، ۲۵ درصد به صورت تاثیر مثبت و تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی در کنکور سراسری ۹۷ نیز ۵ درصد و به صورت تاثیر مثبت می باشد.  یعنی  معدل های دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی متقاضیان نقش مثبت دارد و این تاثیر مثبت معدل به سود دانش آموز می باشد، با توجه به اینکه  با توجه به نحوه پاسخ به سوالات کنکور در کنکور سراسری یک نمره یا تراز به حساب می آید اگر تراز یا نمره داوطلب به دلیل درصدی که در آن درس زده از تراز یا نمره دانش آموز بواسطه نمره امتحان نهایی اش کمتر شد پس نمره نهایی اش در آن درس تاثیر خوبی بر نمره کل او در آن درس خواهد گذاشت در نتیجه معدل شما تاثیر گذار خواهد بود ولی اگر نمره یا تراز داوطلب به واسطه درصدش در کنکور از نمره یا ترازش در نمره نهایی بیشتر باشد پس نمره نهایی این داوطلب نمی تواند تاثیر خوبی بر تراز کل این دانش آموز بگذارد در نتیجه تاثیر معدل برای این داوطلب بی تاثیر خواهد بود. در نهایت تاثیر معدل در کل برای دانش آموز تاثیر مثبت خواهد بود به ضضر داوطلب تمام نخواهد شد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.