موسسه آموزشی کنکور - تولید کننده محصولات تصویری کنکور

قانون پارکینسون چیست/تعریف قانون پارکینسون و روش های غلبه بر آن

می‌دانیم بین هر دو آزمون دو هفته فاصله است و مباحث درسی کاملاً مشخص و منطبق بر زمان مخصوص به خود هستند. دفتر برنامه‌ریزیِ بسیاری از دانش‌آموزان نشان می‌دهد هر چه به زمان برگزاری آزمون نزدیک‌تر می‌شوند، ساعت مطالعه‌ی روزانه نیز بیش‌تر می‌شود. بارها اتفاق افتاده که اگر برای کاری یک‌ساعته، سه ساعت وقت داشته باشیم، انجام آن کار سه ساعت طول می‌کشد؛ یعنی زمانی که وقت بیش‌تری برای انجام کاری داریم، اتلاف وقت بیش‌تری هم خواهیم داشت. به این رخداد، قانون پارکینسون می‌گویند. بر اساس قانون پارکینسون، ذهن، کار را در مدت‌زمانی که به آن اختصاص داده شده است به تأخیر می‌اندازد و اصطلاحاً کش می‌دهد.

تکنیک‌هایی برای غلبه بر قانون پارکینسون وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • بخش‌بندی کارها: کار را به اجزای کوچک‌تر تقسیم کنید. مثلاً یک فصل از کتاب را به مباحث یا بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

  • تعیین مهلت زمانی: برای هر بخش مهلت زمانی معقول تعیین کنید. این مدت می‌تواند وابسته به حجم مطالب، سطح دشواری، تعداد تست و… باشد.

  • تعیین چهارچوب مشخص: در هر زمان، تنها به یک کار مشخص بپردازید. مثلاً در خواندن و حفظ لغات عربی، فقط روی حفظ لغات عربی تمرکز کنید.

  • شناسایی گام بعدی: گام بعدی را مشخص کنید و برای شروع آن زمان تعیین کنید. مثلاً ساعت مشخصی برای مطالعه‌ی درس بعدی یا تست زدن درسی که اکنون می‌خوانید داشته باشید.

  • تعریف پایان: پایان کار را کاملاً شفاف مشخص کنید. به طور مثال: پایان کار وقتی است که این ده تست را بزنم و بررسی کنم.

  • در پایان هر بخش به خودتان پاداش بدهید. از این‌که به‌سرعت و در زمان تعیین‌شده با چهارچوب مشخص این کار را به اتمام رسانده‌اید به خودتان جایزه بدهید. مثلاً یک شکلات!

برای انجام هر کدام از این مراحل می‌توانید از اولیای خود کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید زمان‌ها را به شما گوشزد کنند و نگذارند از چهارچوب‌های تعیین‌شده فراتر بروید. به این ترتیب قانون پارکینسون را شکست خواهید داد و به ساعت مطالعه‌ای متعادل خواهید رسید و خواهید دید زمان کافی برای رسیدن به مباحث آزمون دارید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.