موسسه آموزشی کنکور - تولید کننده محصولات تصویری کنکور

۵ مرحله‌ی یادگیری آرایه‌ی ادبی/روش هایی برای یادگیری درس آرایه های ادبی

۱- آرایه را بشناسید. پیش از شروع فرایند یادگیری آرایه‌های ادبی ابتدا آن‌ها را بشناسید. هر آرایه یک وظیفه را در بیت انجام می­دهد. نخست کارکرد آرایه را بفهمید.

  • ۲- مثال‌هایی از آرایه بخوانید. پس از مرحله‌ی اول این بار به سراغ چند بیت بروید که در آن آرایه‌ی مورد نظر وجود دارد. این کار به شما کمک می‌کند تا با پیش‌زمینه‌ای که دارید کارکرد آرایه را بهتر متوجه شوید و آن را در بیت پیدا کنید.

  • ۳- چند تست ساده حل کنید. تست‌هایی را حل کنید که درجه‌ی سختی آن‌ها زیاد نباشد. در این مرحله میزان یادگیری‌تان مشخص می­شود و متوجه می‌شوید که در مرحله‌های قبل چه‌قدر موفق بوده‌اید.

  • ۴- نکات و میان‌برها را کشف کنید. این مرحله نقطه‌ی اوج شما در یادگیری آرایه است. در بیش‌تر آرایه‌ها کلمات یا نکاتی هستند که تداعی‌کننده‌ی آن‌ها هستند و این کار پس از یادگیری کامل و اصولی و خواندن ابیات زیاد محقق می­شود. در این مرحله هر کس با توجه به درک و یادگیری‌اش باید بتواند برای خود یک تکنیک به‌خصوص برای آن آرایه ایجاد کند.

  • ۵- تست بزنید. در مرحله‌ی آخر با حل زیاد تست‌های کنکور یا تألیفی ابتکار شما در یادگیری آرایه به محک گذاشته می‌شود و خلأهای شما در یادگیری‌تان کشف می­شود. با اصلاح آن‌ها دیگر مشکلی در آرایه نخواهید داشت.

Leave A Reply

Your email address will not be published.